Jak poznać swoich przodków? Pomoże drzewo genealogiczne

Wiedza o historii rodziny potrzebna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na informacjach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest świetnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca , która wymaga wytrwałości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodziny – przede wszystkim takiego sięgającego kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie jest proste. Wyszukiwanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę dużo pracy. Informacje odnaleźć można w trudno dostępnych archiwach miejskich i księgach parafialnych. W większości przypadków można korzystać z nich bezpłatnie. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść stosowną opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które chce się w nim ująć. Warto pamiętać, że cena badania może także wzrosnąć wraz z koniecznością odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko wszak rodzina od pokoleń zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego warto je opracować?

Na początku wspomnieliśmy, że wiedza na temat swoich przodków jest potrzebna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się częścią małej wspólnoty, jaką są najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego na chwilę obecną coraz więcej osób podejmuje decyzję o zleceniu przygotowania drzewa genealogicznego.