Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Jeśli chcesz kupić obrączki Kraków, koniecznie wejdź na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu dzień ślubu jest niezwykle poruszającym dniem w życiu. Obrzęd ten wiąże młodą parę na zawsze, a oznaką ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki.

Historia i obyczaje związane z obrączkami ślubnymi

Pierwotnie nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścienia stało się cząstką ceremonii zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, iż mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele wieków później. Już wcześniej bywały sytuacje, że wkładali pierścienie na dłoń jak wybywali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała mężczyźnie, że czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednak w innych państwach, jak przykładowo w Brazylii, w Kanadzie, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie według tradycyjnych zabobonów biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i mierzą obrączki wspólnie, jednak tradycja mówi, iż kobieta nie powinna za nie płacić, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki współcześnie

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się mniej krzykliwym designem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z różnorodnych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później zaczęto wykorzystywać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się najczęściej złoto i platynę, które są symbolem ufności wobec współmałżonka. Owszem, są one także w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano dwa gatunki złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą też nieraz usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka lub znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]