mistyczny topaz, mystic topaz, topaz mistyczny

Wyjątkowy topaz mistyczny

Wspaniały wygląd i oryginalny, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, który od lat szczyci się ogromnym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku można błędnie stwierdzić, że to odmienny minerał, topaz mistyczny okazuje się w rzeczywistości normalnym topazem. Jego wyjątkowe walory są skutkiem specjalnej techniki produkcji – prawdziwy topaz jest w jej toku poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą kruszcu szlachetnego. To z tego względu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Odcienie, jakie przybiera topaz mistyczny zależą przede wszystkim od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często widywany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera purpurowy kolor, niebieski zaś jest skutkiem podgrzania topazu bez jakichkolwiek dodatków. Najlepsze efekty przynosi obrabianie czystego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej oraz na Dalekim Wschodzie.

Topaz mistyczny – nie tylko do wieczorowych strojów

Jak przed momentem wspomnieliśmy, niepowtarzalne zalety topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do wieczorowych strojów – doskonale wygląda także na co dzień. Ważna jest również mnogość kolorów, dzięki której prościej można dobrać biżuterię do swojego stroju.