Elementy budowlane – dźwigary

Więcej szczegółów o dźwigarach.

Szalunki to struktury potrzebne na wielu budowach. Za ich pomocą możliwe jest modelowanie konkretnego kształtu ścian wylewanych z kompozytu, a także wykonanie w nich przelotów na okna i drzwi. Szalunki okazują się też niezbędne przy formowaniu sklepień – wówczas ich najważniejszym modułem są dźwigary. Bez ich wykorzystania wzniesienie wielopiętrowego budynku byłoby niewykonalne. Dźwigary sprawiają, że sufit nie opada natychmiast po wylaniu i jest w stanie zastygnąć. Z jakich tworzyw wytwarza się dźwigary? Gdzie można je kupić?

Z z jakich surowców wykonane są dźwigary?

Dźwigar poddawany jest sporym obciążeniom, które osiągają kilkadziesiąt ton. Skutkiem tego jego najważniejszym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu maja na nią wpływ dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych w tym celu materiałów. Powinny one być właściwie dobrane i przetestowane pod kątem odporności na znaczne naciski. Najodpowiedniejszym materiałem jest lite drewno takich gatunków jak olcha, buk, sosna czy topola. Bardzo ważne jest także stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które ochroni je przed niekorzystnym oddziaływaniem wody, klejów i pozostałych płynnych preparatów wykorzystywanych na budowie – a więc substancji, które bezpośrednio zagrażają strukturze drewna.

Dźwigary – można je wypożyczyć

Firmy, które regularnie parają się budową wielopoziomowych budynków posiadają swoje dźwigary. Ich zakup i przechowywanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Natomiast firmy, które od czasu do czasu podejmują się zamówień tego rodzaju, mogą uniknąć wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich jest skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również innych części szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]