Ponadczasowe okna skrzynkowe

Sprawdź, gdzie kupić okna skrzynkowe.

Okna skrzynkowe kojarzymy przede wszystkim z wiekowymi obiektami. Nierzadko spotkać je możemy w zabytkowych kamienicach, wiejskich domkach oraz dworkach. Dziś są one produkowane zwłaszcza z myślą o założeniu w tego rodzaju, bo zastosowanie tego typu okien wymagane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz chętniej montowane są również we współczesnych obiektach. Tym bardziej, że dzisiejsze wersje są równie wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z jakich materiałów są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Nazwa okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się powietrze. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed chłodem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach często dzielone są na czworo elementów – te górne, mniejsze skrzydła są otwierane oddzielnie i niegdyś były wykorzystywane do wentylowania wnętrz. Taka konstrukcja najlepiej sprawdzi się w budynkach wzniesionych przed laty – chociażby chatach drewnianych.

Okna skrzynkowe – drewno

Okna skrzynkowe, tak jak pozostałe rodzaje, powinny być wykonane z właściwego materiału. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę czy dąb, ale od niedawna ich producenci wykorzystują również drewno egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti są wszak dużo bardziej odporne na działanie wody, wiatru i ekstremalnych mrozów.

Nasza siedziba:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]