szalunki Kraków, szalunki Peri, wypożyczalnia szalunków

Z czego wykonuje się szalunki i jak się ich używa?

Szalunki, zwane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im stosowny kształt i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Poza tym szalunki wykorzystuje się też w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie otworów na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie objaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Typy szalunków

Klasycznym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ ewentualnie desek drewnianych, która po rozebraniu może zostać użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednakże ciężki – większość inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego rodzaju szalunki produkuje się z metalu, drewna lub sklejki, a także zestawiać dwa lub trzy surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę spajają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminiowe lub stalowe.

Wynajęcie szalunków – nie musisz ich kupować?

Firmy często zajmujące się pracami murarskimi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić pojedynczy obiekt czy zespołów, które zwykle świadczą odmienne usługi. Nabycie wszystkich elementów potrzebnych do złożenia szalunku byłoby całkiem odpowiedzialne finansowo . Znacznie mądrzejszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza siedziba:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]