system swift

Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

Pomimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z fundamentów efektywnego działania bankowości międzynarodowej.

Co jest głównym atutem systemu bankowego SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to popularny, ale nie jedyny stosowany dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc przykładowo w Polsce korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na świecie działają również różne systemy lokalne, obsługujące wyłącznie rozliczenia między bankami na terenie konkretnego państwa.

Jak w związku z tym wyróżnia się system SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba dziś przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz mnóstwo innych instytucji finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój unikalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także nadawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeżeli zaledwie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie szybko znaleźć taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, mających oddziały w Polsce.

– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]