Euro – co warto wiedzieć o tej walucie?

Więcej informacji o kursie euro znajdziesz tutaj.

Euro to stosunkowo młoda waluta, bo w postaci gotówkowej pojawiła się w obiegu zaledwie w 2002 roku. Jest ona dziś podstawowym środkiem płatniczym w większości krajów członkowskich UE. Polska do tej pory nie spełnia kryteriów, pozwalających przyłączyć się do strefy euro, co nie oznacza, że nasi rodacy nie używają tej waluty regularnie, czy to robiąc zakupy w zagranicznych sklepach bądź też biorąc w niej kredyt.

Pożytek z wprowadzenia waluty euro w krajach będących członkami UE

Powszechne użycie euro w państwach przynależących do UE w znacznym stopniu ułatwiło życie większości obywateli Europy, tak w sferze biznesowej, jak i osobistej. Identyczna waluta oznacza wszak mniejszy problem z oszacowaniem przypuszczalnego kosztu lub zysku przy planowaniu np. transakcji międzynarodowych, co uprzednio z uwagi na nieprzewidywalne wahania kursów między walutami w wielu przypadkach mogło okazać się nietrafioną estymacją. Zamieszkanie w strefie euro wpływa też na swobodę poruszania się obywateli krajów członkowskich, którzy właściwie w większości przypadków nie muszą pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość gotówki w obcej walucie na czas urlopu za granicą. Teraz wystarczy im po prostu ich aktualna karta płatnicza, a korzystając z niej za granicą, nie martwią się już wysokością spreadów pobieranych przez bank przy transakcji.

W kantorze online od ręki poznasz aktualny kurs euro

Polska, mimo członkostwa w UE od 2004 roku, na razie nie spełnia wszelkich wytycznych pozwalających na wprowadzenie euro jako obowiązującej waluty. Nie ma to jednakże wpływu na to, że jako mieszkańcy państwa członkowskiego Unii Europejskiej powszechnie już robimy zakupy i prowadzimy interesy w euro. Osoby często dokonujące transakcji w tej walucie mogą na bieżąco kontrolować aktualny kurs euro na stronach kantorów internetowych, a równocześnie również błyskawicznie wymienić złotówki na euro bez potrzeby wychodzenia z domu. Wymiana euro online przez wzgląd na mniejsze spready jest bardziej opłacalna i wygodniejsza, ponieważ może zostać zlecona o każdej porze dnia (nawet w nocy!), a przeliczenie waluty odbywa się po kursach uaktualnianych na bieżąco, a nie – jak to przeważnie jest przyjęte w bankach oraz kantorach tradycyjnych – na podstawie uśrednionego kursu z dnia poprzedniego.