złoto bulionowe, złota moneta bulionowa

Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: nabywać akcje podmiotów związanych z rynkiem metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną metodą jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Co określa bieżącą wartość złotych monet bulionowych?

Złote monety kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, odróżniają się od nich pod wieloma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu inwestowania w nie środków finansowych, z tego też powodu ich nakład w danym roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych bądź w związku z znaczącymi wydarzeniami, skutkiem tego ich design wyjątkowo z rzadka podlega „odświeżeniu”. Z reguły złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie tylko datą wybicia. Trzeba wspomnieć, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość wyznacza próba oraz ciężar użytego do ich wybicia metalu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złote monety bulionowe – czasami zawierają dodatek miedzi

Popularne pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji trojańskiej, lecz emitenci biją także monety o nominale 1/4 czy 1/10 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj ze złota najwyższej próby, a więc .999, lecz np. Amerykański Gold Eagle albo Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie domieszkę miedzi, ma to najczęściej na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji redukcję ryzyka jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez trudu znajdą najpopularniejsze z nich, między innymi brytyjską Britannię, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione wcześniej Krugerrandy.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]