Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Sprawdź, gdzie kupić łańcuch śniegowy, wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak jednak rodzaje łańcuchów na koła znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy modele stworzone z myślą o stosowaniu w pojazdach ciężarowych, osobowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także przekrojem i grubością ogniwa (na ogół jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi. Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, należy przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba unikać poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]