Co warto wiedzieć o kaskach motocyklowych przed ich zakupem?

Więcej szczegółów o kaskach na motor.

Każdy entuzjasta motorów wie, że podstawą posiadania minimum bezpieczeństwa podczas jazdy jest założenie kasku. Nieważne, czy motocykl jest naszym codziennym środkiem transportu, czy używamy go rekreacyjnie – na każdy przejazd musimy ubrać kask motocyklowy, bowiem taki obowiązek narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich nieprzestrzeganie grozi mandatem oraz punktami karnymi, jednakże może mieć też daleko poważniejsze skutki – w razie wypadku kierowca (albo jego pasażer) nie posiadający kasku narażeni są na rozległe urazy, a nieraz i śmierć.

Czym charakteryzują się popularne rodzaje kasków na motor?

Kaski motocyklowe odróżniają się od siebie wzornictwem i przeznaczeniem. Istnieją cztery bazowe warianty kasków:
Kaski integralne są najbardziej uniwersalne i tym samym chyba najczęściej noszone przez kierowców, gdyż można je wykorzystać do jazdy na motocyklu sportowym, szosowym, jak również na skuterze. Ich charakterystyczną cechą jest zwarta struktura, co powoduje, iż są one uznawane za bardzo bezpieczne, niemniej jednak nie najwygodniejsze.
Kaski szczękowe – ich określenie wywodzi się od tego, że posiadają ruchomy (podnoszony i opuszczany) element części żuchwowej. To sprawia, że są niesłychanie wygodne – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy napić się kawy bez konieczności ściągania kasku.
Kaski otwarte nie posiadają w ogóle części osłaniającej szczękę – skorupa zabezpiecza wyłącznie górną część czaszki. Są lekkie, ale nie gwarantują wysokiego poziomu ochrony, toteż zalecane są dla kierowców przemieszczających się na skuterach oraz motocyklach rozwijających niską prędkość (jak choppery).
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski zapewniające maksymalny poziom bezpieczeństwa, które używane są do jazdy w terenie. Charakteryzują się brakiem szybki, bardziej opływową konstrukcją i lekkością. Żeby go używać trzeba wyposażyć się także w gogle.

O co dopytać przed zamówieniem kask na motor?

Wybierając kask na motocykl pamiętajmy, że po drogach w Polsce można poruszać się wyłącznie z kaskami posiadającymi homologację, zatem dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Ponadto zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask został wykonany z surowców dobrej jakości, czy wizjer jest transparentny oraz wytrzymały na zarysowania oraz czy jego ciężar nam odpowiada i nie powoduje dyskomfortu.

Nasza siedziba:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]