Jakie wybrać rynny – metalowe czy PCV?

Dowiedz się więcej o systemach rynnowych na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/.

Systemy dachowe tworzy szereg elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru prawidłowych modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak zakładanie rynien. Co w związku z tym powinniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnorodnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie przeróżnych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a później do ścieków.

Rynny PCV, plastikowe albo metalowe – co zamontować?

W asortymencie hurtowników znajdziemy systemy rynnowe wyprodukowane z różnych materiałów – głównie z metalu bądź PCV. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku oraz tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o doborze konkretnego systemu rynien należy zatem przedyskutować z fachowcem.

Nasza siedziba:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08