Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Zamów kask jeździecki na horse-trade.pl.

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportowych, gdzie ryzyko upadków jest dość duże. A te, ze względu sporą wysokość oraz prędkość, bywają naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest przede wszystkim głowa jeźdźca, która obligatoryjnie powinna być odpowiednio chroniona. W sklepach z artykułami dla amatorów jeździectwa można kupić dwa rodzaje zabezpieczenia dla głowy – toczki oraz kaski jeździeckie. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać podczas zakupów któregoś z tych akcesoriów?

Toczki czy kaski do jazdy konnej? Co wybrać?

Zwyczajna, myśliwska czapka była pierwszym jeździeckim okryciem głowy. Jej fason był wzorem dla powstania toczków. Współczesny toczek do jazdy konnej jest na ogół wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim pomiędzy kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie daje jednak tak solidnej ochrony jak kask, przez co rekomendowany jest raczej przy rekreacyjnej jeździe o niewielkiej prędkości. Pod tym względem zdecydowanie lepiej spełnia swoje zadanie kask jeździecki, stosowany przez wyczynowców, który posiada atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejszą kwestią przy doborze kasków do jazdy konnej jest bezpieczeństwo. Kask musi posiadać stosowne certyfikaty, a także umożliwiać regulację swojego rozmiaru lub być idealnie dostosowany do kształtu głowy dżokeja. Do kasku wskazane jest dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przewożenie i ustrzeże od zabrudzeń. Kupując kask nie warto także iść na kompromis. Tym samym, jeżeli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy odpowiedniego modelu, można złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]