Sztylpy i czapsy – co wybrać do jazdy konnej?

Więcej o sztylpach na horse-trade.pl/pl/c/Czapsy%2C-Sztylpy/26.

Zgodnie z opinią wielu jeźdźców najodpowiedniejszymobuwiem do jazdy konnej są oficerki – skórzane buty z długą cholewą do kolan. I choć rzeczywiście w tej dyscyplinie sportowej sprawdzają się idealnie, nie są bez wad. Najważniejszą z nich jest cena – najlepsze modele oficerek kosztują aż kilka tysięcy PLN. Ponadto, zakładanie oraz jazda w oficerkach może być znacznie utrudnione ze uwagi na konieczność noszenia spodni z grubszej tkaniny, nie zawsze mieszczącej się w cholewie buta. Na szczęście, czapsów i sztylp nie cechują te wady.

Charakterystyka sztylp i czapsów

Czapsy i sztylpy to elementy przedłużające sztyblety, gwarantujące ochronę pozostałej partii nóg jeźdźca – porównuje się je do stuptutów piechura. Te pierwsze sięgają do pachwiny, stanowiąc zabezpieczenie dla nogi na całej długości, zaś drugie – chronią jedynie łydkę sportowca, ponieważ kończą się na kolanie. Zarówno czapsy, jak i sztylpy są sporządzane z różnych materiałów. W sklepach zwykle spotkamy sztylpy i czapsy skórzane, jednakże poza nimi dostępne są też modele wykonane z tkaniny albo tworzyw sztucznych.

Jak kupować czapsy i sztylpy?

Dwa ostatnie rodzaje cechuje dużo niższa cena. Skutkiem tego są zalecane dżokejom z ograniczonym budżetem , jak również dzieciom, szybko wyrastającym z kolejnych rozmiarów. Poza tym czapsy i sztylpy z tkaniny są przewiewniejsze, dzięki czemu lepiej nosi się je wiosną i latem. Obszerny wybór czapsów i sztylp wyszukamy w sklepach internetowych – fasony doskonale dobrane do swoich potrzeb kupią więc także jeźdźcy zamieszkujący miasta, w których nie ma dobrze wyposażonego sklepu z artykułami do jazdy konnej.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]