Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Jeśli chcesz zamówić ekologiczną żywność online, skieruj się na ten adres.

Od dynamicznego rozkwitu branży spożywczej, który zaczął się w XX wieku, artykuły spożywane przez nas każdego dnia zaczęto często wypełniać przeróżnymi substancjami przedłużającymi ich świeżość. Ale wraz z rosnącym zainteresowaniem odbiorców odnośnie tego, co jedzą i jak może to wpływać na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz częściej szukają oni wyrobów wyprodukowanych z żywności nieprzetworzonej.

Żywność ekologiczna – z upraw nie korzystających z syntetycznych nawozów i pestycydów

Aby jakiś wyrób dostępny w Polsce mógł zwać się „ekologicznym”, musi sprostać wielu wytycznym. Żywność ekologiczna i artykuły z niej sporządzone muszą zdobyć określone certyfikaty wydawane przez autoryzowane do tego laboratoria. Podstawowym jednakże cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, iż wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa i owoce uprawiano z zachowaniem wszystkich reguł rolnictwa ekologicznego. To oznacza, że rolnicy nie stosowali chemicznych nawozów ani pestycydów, które mogłyby negatywnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, lecz które również szkodzą ekosystemowi. Niektóre bowiem nawozy zanieczyszczają wody gruntowe czy wywołują zasolenie gleby, a opryski pół silnymi pestycydami nieraz są powodem śmierci pożytecznych owadów. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy owoce i warzywa mają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to znaczy, iż mniej tych niepożądanych substancji przedostanie się do ustroju ich konsumentów.

Co powinno znaleźć się na opakowaniu zdrowej żywności

Przetwory eko są poddawane nieprzerwanej kontroli na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie przewozu i składowania. Co istotne, gdy artykuł spełnia wymogi, jego producent prócz rutynowych informacji między innymi o temperaturze przechowywania, dacie przydatności do spożycia, wadze netto, kraju pochodzenia ingredientów oraz kaloryczności, musi też obligatoryjnie podać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł i umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc białe gwiazdy, które tworzą w kształt listka. Wypatrując żywności ekologicznej warto zatem czytać wnikliwie etykiety wyrobów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy na stronie zamieszczona jest informacja o otrzymanych certyfikatach.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]