Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Jeśli szukasz silnika szczotkowego, koniecznie sprawdź https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Masa sprzętów, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, stosuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Malutkie lub duże, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki odmieniły nasz sposób życia oraz pracy, lecz statystyczny obywatel zwykle nie wie, jak są one zbudowane ani jak pracują te urządzenia.

Kilka podstawowych informacji o silnikach elektrycznych DC

Zadaniem silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i nie są osiągnięciem konkretnej osoby. Do ich opracowania, następujących usprawnień i w konsekwencji ich dopuszczenia do szerokiego użycia w wszelkiego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki i badania znanych innowatorów połowy XIX w., jak między innymi Zénobe Gramme, Michael Faraday oraz Moritz Jacobi. Silniki na prąd stały skonstuowane są ze rotora, komutatora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, nieruchomego stojana i szczotek. W dzisiejszych czasach często stosowane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za dużą niezawodność oraz bezszelestne działanie.

Gdzie wykorzystuje się silniki elektryczne DC?

Teza, iż silniki elektryczne prądu stałego są używane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz czytnik DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów czy pociągów, czyli gadżetów, które lubiliśmy jako dzieci i które zapewne kupimy też naszym synom oraz córkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w wielu gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą powszechne, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo to one napędzają tak chętnie używane rowery elektryczne, segwaye i hulajnogi. Silniki na prąd stały wykorzystują też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych prototypów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

Choć silniki na prąd stały o niewielkiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego zastosowania osiągalne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od cenionych światowych marek.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]