Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Jeżeli potrzebujesz zlecić badania psychotechniczne Bielsko Biała, zajrzyj na www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ten temat parę słów. Jak często muszą być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei kierowców, którzy skończyli 50 lat – muszą wszak przeprowadzać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Przybierają one postać konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat wyborów w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, umiejętność szybkiego reagowania, percepcja prędkości i widzenie w ciemności.

Jak przygotować się do badań psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty będą pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]