Dlaczego badania operatorów są takie ważne?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się na http://tinyurl.com/yadw6ev5.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i wyjątkowo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza zgłębić nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które chcą wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc dokładny wywiad zbierany przez psychologa, testy osobowościowe i temperamentalne, testy inteligencji i testy aparaturowe. Z całą pewnością testów nie powinno się obawiać. Do ich wypełnienia powinno się podejść otwarcie. Liczy się rzetelność i szczerość udzielanych odpowiedzi. Jakkolwiek testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją sprawdzamy, czy dana osoba będzie potrafiła w odpowiednio szybki sposób reagować na dynamicznie występujące w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu, koncentracji uwagi oraz widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto je przeprowadza?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić jedynie psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić prawo do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]