
Jak objawia się starczowzroczność i jak ją leczyć?
Korekcja starczowzroczności. Uzyskaj więcej informacji.
Presbiopia, czyli starczowzroczność, to jeden z naturalnych procesów powiązanych bezpośrednio ze starzeniem się. Jej przejawem jest utrata zdolności widzenia na nieduże odległości, co praktycznie przeszkadza w pisaniu, czytaniu czasopism, użyciu notebooka lub smartfona, a także podejmowaniu wielu innych aktywności. Presbiopia jest konsekwencją zachwiania zdolności akomodacji oka bądź jej zupełnej utraty. Metodą na rozwiązanie tego problemu może być zakładanie okularów, jakkolwiek wywołuje to trudności. Soczewki do bliży zakłócają widzenie dali, okulary dwuogniskowe często nie są wygodne, a modele progresywne przeważnie nie są tanie. Lepszym rozwiązaniem może być zatem zlikwidowanie presbiopii w wyniku zabiegu.
Leczenie presbiopii. Czemu jest potrzebne?
Jak już nadmieniliśmy, leczenie presbiopii pozwala ustrzec się licznych komplikacji przy wykonywaniu niezbędnych, najłatwiejszych aktywności. Jednostki mający to schorzenie (warto zaakcentować, że niekiedy pierwsze oznaki starczowzroczności pojawiają się niedługo ukończeniu 40 lat) mają problemy z czytaniem lub korzystaniem z laptopa, a także dokonywaniem zakupów (wręcz uniemożliwia odczytanie ceny artykułu) bądź jazdą komunikacją miejską (trudności ze sprawdzeniem rozkładów jazdy). Ponadto, odwrotnie do miopii, presbiopia nie jest kompensowana przez możliwość dokładniejszego widzenia dalszych obiektów, a używanie okularów bywa dla chorego niewygodne. Nie należy również zapominać, że wada ta się cały czas pogłębia, a każde następujące dwa lata skutkują zazwyczaj osłabieniem widzenia o blisko ćwierć dioptrii.
Leczenie presbiopii – jakie sposoby są możliwe?
Oprócz korekty z użyciem szkieł korekcyjnych, rekomendowane jest także leczenie starczowzroczności z wykorzystaniem wiązki lasera. Zapewniają one trwałe efekty i eliminują potrzebę korzystania ze szkieł korekcyjnych. Techniki takie jak PRESBYMAX® są również drogą ku temu, żeby w czasie pojedynczego zabiegu zupełnie uwolnić się od wady w obu oczach.
Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]