Stożek rogówki – czym charakteryzuje się to schorzenie?

Tu uzyskasz szczegółowe wiadomości dotyczące leczenia stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która niesłychanie ogranicza codzienną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może być przyczyną kolejnych schorzeń oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednak sprostać tym problemom. Jak więc wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Leczenie stożka rogówki – skąd bierze się ta choroba?

Rogówka to przezroczysta część oka, która silnie koncentruje promienie światła. Znajduje się przed tęczówką i ma mnóstwo nocyceptorów, niemniej jednak jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzydziestego roku życia może ulec zniekształceniu przejawiającemu się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która prawdopodobnie ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co pacjent widzi znacznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie słoneczne. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, w niektórych przypadkach występuje też podwójne widzenie. Stożek rogówki nierzadko współistnieje z innymi schorzeniami oczu, przykładowo zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest adiustowana z użyciem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, później jakkolwiek niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.

Korekta stożka rogówki – dostępne metody

Leczenie stożka rogówki może być wykonywane za pośrednictwem rozmaitych zabiegów medycznych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe rezultaty zapewniają zabiegi korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem wyeliminuje wadę wzroku.

Nasza siedziba:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]